а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принципат

мн. принципати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33796
Држава со која владее принц.
Англиски: principality
Употреба: Дипломатија
Примери:
Малиот приципат прв пат воведува данок на приход.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК