а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принципиелен

принципиелни
Вид збор: Придавка
Ранг: 22639
1. Што одговара на даден принцип, заснован врз принцип.
Англиски: on principle
Примери:
Принципиелен карактер.
Принципиелно прашање.
Принципиелни решенија.
2. Што се држи строго до принципите, се раководи од принципи.
Англиски: on principle
Примери:
Принципиелна политика.
Принципиелен човек.
Изведенки
1. принципиелно прил.
Тој принципиелно ги реши сите прашања.
2. принципиелност ж.