а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

принцип

мн. приципи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1915
1. Основна поставка на теорија, учење, наука и сл.
Англиски: principle Албански: parim, princip
Примери:
Општите принципи на социологијата.
Дидактички принципи.
2. Основно правило за некоја дејност.
Албански: parim
Примери:
Принцип на солидарноста.
3. Правило на поведение, гледиште убедување на некого.
Англиски: conviction Албански: princip, bindje
Употреба: Филозофија
Примери:
Тој остана верен на своите принципи.
Таа има принцип да прима само најавени гости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК