а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приоблече

приоблечат; приоблечи, приоблечете; приоблеков, приоблекоа; (ќе) приоблечев, (ќе) приоблечеа; (ќе) приоблечел; приоблечен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави облека на себе, облече набрзина.
Англиски: dress Албански: vesh
Примери:
Го приоблече џемперот и истрча низ врата.
2. Снабди облека во некоја мера.
Англиски: dress Албански: vishem
Примери:
Мајката ја потроши целата заштеда да ги приоблече децата за в училиште.
3. (се приоблече) Се снабди со облека во некоја мера.
Англиски: dress Албански: vishem
Примери:
Отидоа да купат дарови и да се приоблечат за свадба.
Изведенки
1. приоблечува несв.
(се) приоблечуваат
2. приоблечување ср.
глаг. им.
3. приоблекува несв.
(се) приоблекуваат
4. приоблекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК