а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приод

мн. приоди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4897
1. Пристап, пат донекаде.
Англиски: access Албански: hyrje, qasje
Примери:
Поплочан приод ди куќата.
Чета војници ги чуваше приодите за в село.
2. приоѓање, пристапување; пристап, поставка
Англиски: access Албански: hyrje, qasje