а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приопшти

приопштат; приопштил; приопштен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32656
1. Придодаде, приклучи кон некаква целост, направи да стане дел од нешто.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
Овие институции приопштуваат политички соопштенија до јавноста.
Делото на авторот треба да го приопштиме кон нашата книжевна традиција.
2. (се приопшти) Се приклучи кон некаква целост, стане дел од нешто.
Англиски: join Албански: bashkohem, bëhet pjesë
Изведенки
1. приопштува несв.
(се) приопштуваат
2. приопштување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК