а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приора

приораат
Вид збор: Глагол, свршен
Изора уште малку земја.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Пролетва тој приора уште некоја нива.
Изведенки
приорува несв.
приоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК