а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припадне

припаднат; припадни, припаднете; припаднав, припаднаа; припаднал, припаднат; (ќе) припаднев, (ќе) припаднеа; (ќе) припаднел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6565
1. Стане нечија сопственост, се додели некому, стане негово.
Англиски: belong Албански: takoj, përkas
Примери:
По делбата имотот му припадна на најстариот син.
Победата му припадна на гостинскиот тим.
2. Падне во несвест.
Англиски: faint Албански: alivanosem, bie
Примери:
Одеднаш стана од постелата и припадна на подот.
3. Одеднаш надојде, се нафрли на нешто.
Англиски: invade Албански: sulmoj, invadoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Војски припаднаа од сите страни.
Тој припадна на топлата пита.
Изведенки
1. припаднува несв.
припаднуваат
2. припаднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК