а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припадник

мн. припадници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3010
Член на организација, движење, здружение, колектив и сл.
Англиски: member Албански: anëtar
Примери:
Припадник на ромската популација.
Припадник на европското еколошко движење.
Припадници на полицијата.
Изведенки
припадничка ж.
мн. припаднички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК