а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припадност

(едн.) припадноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4236
Учество во составот на некаква заедница.
Англиски: affiliation Албански: përkatësi
Примери:
политичка припадност
етничка припадност
државна припадност
територијална припадност