а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припари

припарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26427
Се приближи (обично во негација).
Англиски: get nearer
Примери:
Тие деца нема да се припарат веќе во мојот двор.
Да не си се припарил во близината на мојот автомобил.
Изведенки
припарува несв.
припаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК