а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припев

мн. припеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49098
Дел од песна што обично се повторува по секоја строфа.
Англиски: refrain
Употреба: Литература
Примери:
Во истото време подзедоа жените болни тажења, в припев редејќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК