а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припек

мн. припеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9196
1. (едн.) Силно припекување на сонцето.
Англиски: heat Албански: vapë
Примери:
Летен припек.
На ваков припек и камен ќе пукне.
2. Место што е изложено на силно сонце.
Албански: vende të ekspozuara në vapë
Употреба: Географија
Примери:
Каменливи припеци.