а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приреди

приредат; приредил; приреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5345
1. Организира, подготви, даде приредба или забава.
Англиски: organize Албански: organizoj
2. Во разни зборовни состави - организира, направи (излет, посета, пречек, ручек, свеченост, изненадување итн.)
Англиски: prepare Албански: pregadit, organizon
3. Уреди за пречат (книга, списание, весник, итн.)
Англиски: edit Албански: pregaditë, redaktoj
Примери:
Тој го приреди најновиот број на списанието.
Изведенки
1. приредува несв.
приредуваат
2. приредување ср.
глаг. им.