а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приредувач

мн. приредувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23018
1. Тој што приредува, што организира нешто.
Англиски: organizer Албански: organizator
Примери:
Приредувач на концерт.
2. Тој што уредува, што подготвува ново издание.
Англиски: editor Албански: redaktor
Примери:
Приредувачи во издавачка дејност.
Приредувач на книга.
Изведенки
приредувачки прид.
прередувачкиот