а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прирече

приречат; приречи, приречете, приреков, прирекоа, прирекол, прирекле, (ќе) приречев, (ќе) приречеа, (ќе) приречел, приречен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20452
Додаде нешто кон веќе речено, дорече, доискаже.
Примери:
Се обиде да прирече уште нешто.
Мајката не дочека да прирече нешто.
Изведенки
приречува несв.
приречуваат