а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присади

присадат
Вид збор: Глагол, свршен
Насади покрај нешто, насади уште малку.
Англиски: plant
Употреба: Земјоделство
Изведенки
1. присадува несв.
присадуваат
2. присадување ср.
глаг. им.