а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приседне

приседнат; приседни, приседнете; приседнав, приседнаа; приседнал; приседнат; (ќе) приседнв, (ќе) приседнеа; (ќе) приседнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16983
Седне за кратко време, поседи некаде некое време.
Англиски: sit
Примери:
Тој приседна на клупата да се одмори.
Најде празно место во градскиот автобус и приседна.
Изведенки
1. приседнува несв.
приседнуваат
2. приседнување ср.
глаг. им.