а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присее

присеат; присеј, присејте; присеав, присеаја; присеал; присеан; (ќе) присеев, (ќе) присееја; (ќе) присеел; присеен
Вид збор: Глагол, свршен
Насее уште малку, засее дополнително.
Англиски: sow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Присеаја уште една нива пченица.
Изведенки
1. присева несв.
присеваат
2. присевање ср.
глаг. им.
3. присејува несв.
присејуваат
4. присејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК