а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присее

присеат; присеј, присејте; присеав, присеаја; присеал; присеан; (ќе) присеев, (ќе) присееја; (ќе) присеел; присеен
Вид збор: Глагол, свршен
Насее уште малку, засее дополнително.
Англиски: sow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Присеаја уште една нива пченица.
Изведенки
1. присева несв.
присеваат
2. присевање ср.
глаг. им.
3. присејува несв.
присејуваат
4. присејување ср.
глаг. им.