а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присени

(се) присенат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34034
1. Ми (ти, му, ...) се пристори, се причини нешто.
Англиски: seem Албански: ngjan, më duket
Употреба: Безлично
Примери:
Му се присени нешто во снегот.
Ми се присени човек зад мене.
2. Се пристори, се причини некој некому.
Англиски: appear Албански: duket, shfaqet
Примери:
Ти се присенив во ноќта.
Изведенки
1. присенува несв.
(се) присенуваат
2. присенување ср.
глаг. им.