а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присети

(се) присетат; присетам; присетил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3990
Се потсети, си припомни, си спомне за нешто.
Англиски: remember
Примери:
Старецот се присети на еден настан од печалбарењето.
Изведенки
1. присетува несв.
(се) присетуваат
2. присетување ср.
глаг. им.
3. присеќава несв.
(се) присеќаваат
4. присеќавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК