а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присилба

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11368
принуда
Англиски: pressure
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Откако конечно под присилба од сојузниците земјата се определила за војна, сите граѓани биле мобилизирани.
Изведенки
присила ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК