а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присилен

присилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11087
Што е со сила, под притисок.
Англиски: forced
Примери:
Присилна работа.
Присилни мерки.
Изведенки
1. присилно прил.
Пример: Присилно го мобилизираа.
2. присилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК