а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присили

присилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8159
1. Натера со сила некого на нешто, принуди.
Англиски: force Албански: detyroj
Примери:
Го присилија да ги напуштат домовите.
Гладот ги присилил да питаат за леб.
Јас сум присилен на банкрот.
2. (се присили) Се принуди некој на нешто.
Англиски: force Албански: detyroj me forc
Примери:
Таа се присили да ги задржи солзите.
Се присилија да молчат.
Се присили да не мисли веќе на ништо.
Изведенки
1. присилува несв.
(се) присилуваат
2. присилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК