а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прислужник

мн. прислужници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6364
1. служител
Англиски: janitor Албански: shërbëtor
Примери:
училиштен прислужник
2. Слуга во црква или манастир.
Англиски: sexton Албански: kishtar
Употреба: Црковен термин
Изведенки
1. прислужничка ж.
мн. прислужнички
2. прислужнички прид.
прислужничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК