а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прислушка

прислушкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18476
Прислушува малку, одвреме навреме.
Англиски: eavesdrop
Употреба: Деминутив
Примери:
Ги прислушкаат телефонските разговори.
Изведенки
1. прислушкува несв.
прислушкуваат
Пример: Се прислушкуваат телефонските разговори.
2. прислушкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК