а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прислушне

прислушнат; прислушни, прислушнете; прислушнав, прислушнаа; прислушнал; (ќе) прислушнев, (ќе) прислушнеа; (ќе) прислушнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Слушне нешто несигурно, непотврдено.
Англиски: overhear Албански: përgjoj
Примери:
Прислушна необична приказна за дојдениците од низините.
2. Слушне нешто слабо, нејасно; начуе некој звук, глас.
Англиски: listen to Албански: dëgjoj dobët
Примери:
Прислушна да не иде некој.
Изведенки
1. прислушнува несв.
прислушнуваат
2. прислушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК