а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присмрди

присмрдат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да смрди.
Англиски: stink
Примери:
Во визбата нешто присмрди.
Присмрди на скапани јајца.
Изведенки
присмрдува несв.
присмрдуваат