а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присојница

мн. присојници
Вид збор: Именка, женски род
1. присој
Албански: diellishtë
Употреба: Географија
2. Многу топло место, место на припек.
Албански: vend në diell, diellishtë
Употреба: Географија
3. Вид отровна змија што живее на присојно место.
Албански: lloj gjarpëri
Употреба: Зоологија
Примери:
Змија присојница.