а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приспивалка

мн. приспивалки
Вид збор: Именка, женски род
1. приспивна песна
Англиски: lullaby
2. приспивен расказ
Англиски: bedtime story
Примери:
На родителите чии деца не сакаат да си легнат навечер, тој им предложил да им пуштат да ги гледаат неговите телевизиски говори како приспивалки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК