а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приспивен

приспивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 15473
Што предизвикува спиење, сон.
Примери:
Приспивен глас.
Изрази
Приспивна песна - песна за успивање дете.
Изведенки
приспивно прил.
Пример: Приспивно шумолат брановите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК