а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приспие

приспијат; приспиј, приспијте; приспав, приспаа; приспал; приспан; (ќе) приспиев, (ќе) приспиеја; (ќе) приспиел; приспиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28693
1. Направи да заспие некој, успие некого.
Англиски: put to sleep Албански: vë në gjumë
Примери:
Го приспа детето и излезе од собата.
2. (ми, ти, му ...се приспие) Почувствува потреба од спиење, од сон.
Англиски: get sleepy Албански: merr gjumi
Примери:
Беше веќе доцна, на детето му се приспа.
Изведенки
1. приспива несв.
приспиваат
2. приспивање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК