а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приспособлив

приспособливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30217
Што може лесно да се приспособи.
Англиски: adaptable
Примери:
Приспособлив за секакава ситуација.
Изведенки
приспособливост ж.