а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присрце

Вид збор: Прилог
Ранг: 34351
Со многу чувства, многу емотивно.
Англиски: emotionally
Примери:
И случајната забелешка ја примаше присрце.
Тој не ја зема присрце молбата.
Изрази
Ми (ти, му, ...) е присрце - многу сака некого или нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК