а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристави

пристават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто за јадење, пиење на маса.
Примери:
Домаќинката пристави мезе и ракија.
2. Стави нешто да се вари.
Албански:
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го пристави качамакот да се вари.
Бабата пристави грав да се вари за ручек.
Изведенки
1. пристава несв.
приставаат
2. приставање ср.
глаг. им.
3. приставува несв.
приставуваат
4. приставување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК