а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристане

пристанат; пристани, пристанете; пристанав, пристанаа; пристанал; (ќе) пристанев, (ќе) пристанеа; (ќе) пристанел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27779
1. За кораб, чун - доведе до пристан, застане на пристан.
Албански: ndalohet, ankoroj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
На брегот пристана голем чун.
2. Потстане, се накрене, се поврати, се соземе по болест или друга слабост, неуспех и сл.
Англиски: get up Албански: çohet, ngritet
Примери:
Веднаш по операцијата, тој пристана малку.
Изведенки
1. пристанува несв.
пристануваат
2. пристанување ср.
глаг. им.