а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристаниште

мн. пристаништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2800
1. Посебо уредено место на река, езеро, море каде што застануваат, се закотвуваат пловни објекти и каде што се врашат работите поврзани со водниот сообраќај.
Англиски: harbour, haven Албански: port, liman
Употреба: Транспорт
Примери:
Бродови закотвени во пристаништата.
рибарско пристаниште
2. Град со такво место.
Англиски: port Албански: port
Употреба: Географија
3. пристан
Англиски: haven Албански: strehë, liman
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговиот живот влегува во мирно пристаниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК