а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристан

мн. пристани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7571
1. Место на река каде што може да се застане.
Англиски: bank Албански: vendçlodhje
Употреба: Географија
Примери:
Каменлив пристан.
Стоеше на пристанот и гледаше во брзаците.
Тој го чекаше другарот на пристанот.
2. прибежиште, засолнување, заштита
Англиски: haven Албански: strehim
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Бара пристан за одмор.
Тоа е пристан од сечни очи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК