а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристапен

пристапни
Вид збор: Придавка
Ранг: 17236
1. Што се однесува на пристап.
Англиски: accessible
Примери:
Пристапниот пат до езерото уште не е направен.
Пристапни места.
2. Со што се пристапува, се воведува во нешто.
Англиски: accessing
Примери:
Конечно да добиеме датум за почеток на пристапните преговори.
Пристапно предавање.
3. достапен
Англиски: reasonable
Примери:
Пристапни цени.
Изведенки
пристапност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК