а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристапи

пристапат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5650
1. Пријде, се доближи до некого.
Англиски: approach Албански: afroj
Примери:
Полицаецот му пристапи на вујко ми и му подвикна остро.
2. Стапи, се присоедини кон некоја организација, стане член.
Англиски: join Албански: aderoj
Примери:
Тој пристапи кон новата партија.
Таа му пристапи на ова ново движење наречено Панк.
3. Почне да прави нешто.
Англиски: start Албански: filloj, startoj
Примери:
Владата пристапи кон реализација на новиот проект.
Претседателот пристапи кон излагањето на новиот закон за приватизација.
Изведенки
1. пристапува несв.
пристапуваат
2. пристапување ср.
глаг. им.