а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристап

мн. пристапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1855
1. Пат, место за пристапување.
Англиски: entry Албански: hyrje
Примери:
Пристапот е забранет за невработените.
Пристапите кон градот беа блокирани.
2. Приод кон некое прашање, поглед на нешто.
Англиски: approach Албански: qasja
Употреба: Преносно значење
Примери:
Несериозен пристап кон важно прашање.
Систематски пристап.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК