а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристар

пристариот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13090
1. Донекаде стар, стар во однос на говорителот.
Англиски: elderly
Примери:
На вратата се појави пристар човек на околу педесет и пет до шеесет години, низок, подгрбавен.
2. Многу стар, навлезен во години.
Англиски: elderly
Примери:
Ја омажија за еден пристар човек, вдовец ама богат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК