а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристемни

(се) пристемнило
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37307
Се стемни малку повеќе, донекаде.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Се пристемни додека стасавме до планинарскиот дом.
Изведенки
пристемнува несв.
(се) пристемнувало