а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристигне

пристигнат; пристигни, пристигнете; пристигнав, пристигнаа; пристигнал; пристигнат; пристигнев, пристигнеа; пристигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1871
1. Дојде, стигне на определено место.
Англиски: arrive Албански: arrij, vij
Примери:
На првиот колосек пристигна меѓународниот воз.
Децата пристигнаа од одморалиштето доцна ноќта со автобуси.
Разновидна помош пристигна во настраданите подрачја.
2. За временски период - настапи, се појави, почне.
Англиски: arrive Албански: vij, arrij
Примери:
Пристигна и моментот на разделбата.
Во нашиот град пристигна есента малку подоцна од вообичаеното.
Пристигна пролетта.
3. Стигне некого во одење.
Англиски: reach Албански: arrij
Примери:
Тој едвај ја пристигна девојката, па ја сопре.
Изведенки
1. пристигнува несв.
пристигнуваат
2. пристигнување ср.
мн. пристигнувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК