а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристрасен

пристрасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 17867
1. Што се става на нечија страна, уважува нешто пред другите, што дава предност на нешто.
Англиски: biased
Примери:
пристрасен раскажувач
пристрасен човек
2. Што е заснован на необјективност.
Англиски: partial
Примери:
пристрасен суд
Изведенки
1. пристрасно прил.
Пример: расудуваше пристрасно
2. пристрасност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК