а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пристуди

(ми) пристудело
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21865
Почне некому да му (ти, ми..) студи.
Употреба: Безлично
Примери:
Ми пристуде од свежината на муграта.
Изведенки
пристудува несв.
(му) пристудувало
Станува ладно.
Пример: Во Охрид и летно време навечер пристудува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК