а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

присутен

присутни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1317
1. Што присуствува негде, на некој настан.
Англиски: present Албански: i pranishëm
Примери:
На приемот беа присутни и сопругите.
2. Што го има, што е во составот на нешто.
Англиски: present Албански: pranishëm, prezent
Примери:
Во работата се присутни многубројни слабости.
Изведенки
1. присутен м.
мн. присутни
Тие што присуствуваат на нешто.
Пример: Присутните му оддадоа почит на својот загинат другар.
2. присутност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК