а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притвореник

мн. притвореници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54545
Лице што е во притвор.
Англиски: arrested
Употреба: Правда
Изведенки
притвореничка ж.
мн. притворенички