а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притворен

притворени
Вид збор: Придавка
Ранг: 17469
1. Што е во притвор.
Англиски: arrested
Употреба: Правда
2. Што е малку отворен, делумно затворен.
Англиски: partly closed