а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

притвори

притворат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30522
1. Стави некого во притвор.
Англиски: arrest Албански: arrestoj, burgos
Употреба: Правда
Примери:
Ноќеска ја притвориле целата банда.
2. Делумно затвори, малку затвори врата, прозорец и сл.
Англиски: shut Албански: mbyll pak
Примери:
Притвори го прозорецот, има провев.
Изведенки
1. притворува несв.
притворуваат
2. притворување ср.
глаг. им.